Historia

Zespół Regionalny „Hulajniki” powstał w 1999r. przy Szkole Podstawowej w Milówce. Założycielami było małżeństwo Wanda i Kazimierz Potasiakowie. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z gwary górali żywieckich, gdzie „hulajnik” to młody pasterz lubiący się bawić. Początkowo członkami zespołu były dzieci ze Szkoły Podstawowej z Milówki, ale z biegiem lat dołączyły osoby z okolicznych miejscowości. Zespół liczy około 70 członków w wieku od 6 do 20 lat. Jest również grupka osób od początku związana z zespołem, która nadal wspiera i dopinguje młodszych kolegów.

Każdego roku zespół układa i prezentuje scenkę z życia i obrzędowości  mieszkańców dawnej wsi wzbogaconą wiązanką tańców górali żywieckich takich jak: koło, obyrtka, siustany i hajduk. Ponadto w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół podtrzymuje tradycję kolędowania oraz organizuje koncerty podczas których można wysłuchać najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w ciekawych aranżacjach.

„Hulajniki” koncertowały w Polsce m.in. na festiwalach w Nowym Sączu, Krakowie, Bukowinie Tatrzańskiej, Kołobrzegu oraz Gorzowie Wielkopolskim. Prezentowały się   również na Międzynarodowych estradach w Macedonii, Austrii, Anglii, Chorwacji, we Włoszech oraz na Krymie i Sycylii.

Corocznie zespół występuje na Tygodniu Kultury Beskidzkiej oraz podczas imprez organizowanych w Milówce i okolicznych miejscowościach. W okresie Świąt Bożego Narodzenia prezentuje kolędy i pastorałki w miejscowym kościele parafialnym.

Od 11 lat organizuje także bale karnawałowe z których dochód przeznaczany jest na uczestnictwo zespołu na festiwalach w kraju i za granicą oraz dalszą działalność.

Do najważniejszych osiągnięć zespołu należą:

  • Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu „Krakowiak” w Krakowie
  • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Gorzowie Wielkopolskim
  • nagrody i wyróżnienia na Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Regionalnych w Cieszynie, Istebnej, Wiśle, Rabce, Chorzowie, Rybniku
  • Nagroda za Wartości Artystyczne Programu na Festiwalach w Chorwacji, Włoszech, Macedonii
  • I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Czechach

Zapraszamy do zapoznania się z obszerniejszą historią Zespołu Regionalnego „Hulajniki”, która dostępna jest w zakładce „15 lat działalności”.