2002r.

Styczeń…

Trzeci rok działalności zespół rozpoczął od koncertu w Węgierskiej Górce, a dokładnie w sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wziął również udział w różnych imprezach organizowanych w ramach „Żywieckich Godów”, które cyklicznie odbywają się w Żywcu i Milówce.

Maj…

Podczas obchodów święta 3 maja w Milówce, odprawiana jest uroczysta Msza Św. w intencji ojczyzny. Barwna procesja udaje się wtedy od kościoła w kierunku pomnika i krzyża na tzw. „Grunwaldzie”. Biorą w niej udział poczty sztandarowe, Koła Gospodyń Wiejskich, Chór Milowiecki, Orkiestra Dęta, a przede wszystkich liczne grono mieszkańców gminy. Po mszy strażacy zawsze zapraszają na pyszną tradycyjną grochówkę. „Hulajniki” postanowiły dołączyć do tych grup i wziąć czynny udział w uroczystości.

10        8

W tym miesiącu zespół zaprezentował się również w Cięcinie podczas święta tamtejszej szkoły, w Chybu w ramach festynu oraz Myszkowie.

Czerwiec…

Czerwiec obfitował w ważne koncerty. Najpierw wizyta w Bielsku Białej i występ podczas imprezy charytatywnej na rzecz osób niepełnosprawnych.

9

Następnie zespół udał się do Stryszawy, gdzie wystąpił podczas VI Święta Zabawki Ludowej. Najmłodsze dzieci z zespołu pokazały wówczas dawne gry i zabawy, a wśród rekwizytów znalazły się tradycyjne zabawki ludowe.

11

Przyszedł również czas na kolejny konkurs. Tym razem hulajniki wzięły udział w XV Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Istebnej. Zaprezentowano program składający się z tradycyjnych gier i zabaw dla dzieci oraz układu tańców. Elementem programu były również śpiewy pieśni Maryjnych, które dawniej rozbrzmiewały przy wiejskich kapliczkach. Mobilizacja i szereg prób przyniosły efekt, bowiem zespół zdobył III miejsce.

12       14 1       132       1615       320       18 7       19

Kolejna szansa na dobry występ pojawiła się podczas XXVI Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych z Rabce. Ten sam program tym razem otrzymał wyróżnienie.

17       21 4       6 23       22

Lipiec/Sierpień…

Wraz z rozpoczęciem wakacji zaczyna się również sezon licznych koncertów, choć już poprzednie miesiące obfitowały w wiele wyjazdów.

W lipcu zespół zaprezentował się w Poroninie podczas tamtejszego święta. W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej koncertował w Oświęcimiu i Wiśle. Hulajników nie mogło również zabraknąć w Milówce podczas cyklicznych imprez takich jak: Dni Milówki i Iskierka Dobrej Nadziei. Pierwszy raz zespół zaprezentował się w Bukowinie Tatrzańskiej podczas „Sabałowych Bajań”.

Sierpień…

Drugi miesiąc wakacji przyniósł chwilę odpoczynku, a to za sprawą pobytu w Kołobrzegu. Zespół został tam zaproszony przez pewną kobietę, której bardzo spodobała się pamiętna wizyta hulajników na placu Św. Piotra w Rzymie. Zaproszenie oczywiście zostało przyjęte, ale wyjazd miał być również okazją do pokazania swojego tanecznego repertuaru.

Pakowanie do autobusu i można ruszyć w drogę, podczas której udało się zatrzymać na chwilę w Licheniu i Gnieźnie.

Wszyscy zostali zakwaterowani w jednym budynku, dosyć blisko morza. Pogoda dopisała przez cały wyjazd, dlatego wolny czas spędzano na plaży. Oprócz odpoczynku, była również okazja żeby zatańczyć, bowiem w tym samym czasie trwały X Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Interfolk 2001”. Zespół gościnnie wystąpił przed Ratuszem na rynku w Kołobrzegu.

25        27

 

26                      24

Jak się okazało na wszystkich czekała jeszcze jedna atrakcja. W Sopocie odbywał się konkurs Sopot Festiwal, na którym miała wystąpić  Golec u Orkiestra. Zespół postanowił dopingować swoich krajan i udał się na próbę generalną do Sopotu. To co wszyscy znali z telewizji, nagle mogli zobaczyć na własne oczy. W Operze Leśnej trwały ostatnie przygotowania. Wykonawcy śpiewali swoje utwory i można było się poczuć jak na prawdziwym koncercie. Gdy na scenie pojawili się bracia Golcowie, zespół starał się stworzyć taką atmosferę jak na oficjalnym występie przed publicznością. Wszyscy świetnie się bawili i głośno krzyczeli: Milówka, Milówka!!! Ten doping chyba tak spodobał się braciom Golec, że postanowili zaprosić cały zespół na koncert finałowy!

33        32

Podczas koncertu transmitowanego na żywo, zespół zasiadł wśród licznie zgromadzonej publiczności ubrany oczywiście w stroje góralskie. Chcąc podziękować za takie wyróżnienie, hulajniki z całych sił dopingowały występ Golec u Orkiestry, która zaśpiewała piosenkę „Pędzą konie”. Samo miejsce ma specyficzną atmosferę, którą dodatkowo wzbogacała publiczność no i świetnie bawiące się hulajniki.

34

Niestety droga do Kołobrzegu była dość długa, dlatego nie udało się być na całym koncercie, ale wszyscy i tak byli zadowoleni.

Podczas pobytu w Kołobrzegu zorganizowano również symboliczny „chrzest” osób, które były pierwszy raz na dłuższym wyjeździe z zespołem. Wszyscy mieli się przebrać za dowolne postacie, po to żeby barwnym korowodem przejść na plażę. Na brak pomysłów chyba nikt nie narzekał, co widać było po przebraniach. Na czele szedł oczywiście król morza ze swoją wybranką, syreny morskie oraz różne, często zabawne postacie. Na plaży nastąpiła symboliczna ceremonia „chrztu” z licznymi konkurencjami, którą dopełnić musiała kąpiel w morzu.

30        29

31   28   131

W drodze powrotnej zespół zatrzymał się jeszcze w Toruniu przy pomniku Mikołaja Kopernika, który jest patronem Szkoły Podstawowej w Milówce.

132

Pobyt w Kołobrzegu dobiegał końca. Oprócz odpoczynku na plaży i kąpieli w morzu, zespół miał okazję zaprezentować specyfikę swojego regionu poprzez śpiew i tańce. Nie brakowało również zabawnych  sytuacji. Przykładowo kilku chłopaków wpadło na pomysł, żeby zmienić kolor swoich włosów:) Gdy zobaczyła to pani Wanda, stwierdziła, że nie wyjdą na scenę póki nie pozbędą się tych dziwnych kolorów:) Panowie nie wychodzili więc z łazienek i po kilka razy szorowali swoje włosy. Była nauczka ale też dużo śmiechu i zabawy:)

Wrzesień…

Miesiąc ten obfituje w szereg imprez związanych z dożynkami, w których hulajniki również brały udział. Najpierw zespół wystąpił w Częstochowie podczas Ogólnopolskich Dożynek, a następnie w Milówce.

35       100

Grudzień…

Z końcem roku przyszła pora Świąt Bożego Narodzenia i kolędowania zespołu w miejscowym kościele. Te święta miały jeszcze jedno ważne wydarzenie. W Wigilię na uroczystej Pasterce zaśpiewała Golec u Orkiestra wraz z hulajnikami. Kościół wypełnił się po brzegi, a głośna muzyka i śpiew pięknych góralskich pastorałek nadał specyficzny klimat tej szczególnej chwili.

101       99