Jubileusz 20 -lecia…

W sobotnie popołudnie 9 lutego miały miejsce uroczystości Jubileuszowe Zespołu Regionalnego „Hulajniki” z Milówki. Najpierw odbyła się Msza Św. w Kościele Parafialnym, której przewodniczył ks. Proboszcz Stanisław Lubaszka wraz z ks. Miłoszem. Mocny góralski śpiew wypełnił wnętrze świątyni , a niejednemu z nas zakręciła się łezka w oku. 20 lat to większość naszego życia, nas „weteranów” zespołu:)

Warto cofnąć się wstecz… Gdy w lutym 1999r. po raz pierwszy przyszliśmy do Szkoły Podstawowej w Milówce, na spotkanie organizacyjne, nikt z nas nie przypuszczał, że będzie to początek przygody życia.  Byliśmy uczniami tej szkoły, a z  Panią Wandą mieliśmy lekcje muzyki więc było wiadomo, że grupa, która ma powstać pewnie będzie związana ze śpiewem i tańcem. Z czasem zaczęło dochodzić do nas, że zakładamy Zespół Regionalny, więc przed nami szereg prób, ćwiczeń i wyrzeczeń. Była to również czas pogłębiania wiedzy na temat lokalnej kultury, która dzięki temu stawała się bliższa. Wszyscy marzyli o tym, żeby móc zaprezentować się na scenie, ale to wymagało czasu i wysiłku.

Nazwa zespołu nie była wybrana przypadkowo. „Hulajnik” to młody pasterz lubiący się bawić i śpiewać, a tacy byli wszyscy, którzy chcieli tworzyć tą grupę.

Po kilku miesiącach ciężkiej pracy, nadszedł czas pierwszego występu w Szkole Podstawowej w Milówce. Dyrektor szkoły p. Kazimierz Jeleśniański zgodził się na to, aby „Hulajniki” działały właśnie przy tej szkole, dlatego wszystkim zależało żeby dobrze się zaprezentować. Nie było możliwości zatańczyć w pięknych strojach regionalnych, dlatego dziewczyny wystąpiły w spódniczkach i białych podkoszulkach, a chłopcy w spodniach dresowych. Na nogach zamiast kierpiec pojawiły się szkolne tenisówki. To jednak nie stanowiło problemu, by wyjść z uśmiechem na ustach i zatańczyć koło oraz zaśpiewać „Szumi jawor, szumi”. Pierwszy występ na dużej scenie miał miejsce podczas Dni Milówki na boisku LKS. I tak rozpoczęła się nasza przygoda z folklorem i zespołem. Nikt z nas nie wie, kiedy ten czas tak szybko minął. Jedno jest pewne, mieliśmy okazję zwiedzić mnóstwo niesamowitych miejsc, poznać świetnych ludzi i nabrać doświadczenia. Teraz, chodź często nie mamy możliwości, żeby towarzyszyć hulajnikom w ich wojażach to staramy się ich wspierać w inny sposób.

Z okazji Jubileuszu postanowiliśmy wydać pamiątkowy folder/kalendarium najważniejszych wydarzeń. Są tam informacje odnośnie naszych wyjazdów i osiągnięć. Taka historia w „pigułce”, która według nas robi wrażenie.

folder20lecie_hulajniki_podglad folder20lecie_hulajniki_podglad2

Do uroczystości Jubileuszowych przygotowywaliśmy się dość długo. Cały rok 2018 to czas intensywnej pracy zarówno zarządu jak i zespołu. Staraliśmy się pozyskać jak najwięcej środków finansowych, poprzez szukanie sponsorów, kolędowanie, załatwianie występów, oraz szukanie miejsc, gdzie mogliśmy sprzedawać nasze placki ziemniaczane. Chcieliśmy przygotować ten dzień inaczej niż dotychczas, odciążyć rodziców, którzy pomagają nam przy organizacji każdej zabawy karnawałowej. To miała być forma podziękowania dla dzieci, rodziców i osób które wspierają nasze działania.

W sumie zebrało się nas ponad 200 osób, a Pani Sabina z Hotelu „Tycjan” starała się jak mogła aby było elegancko i wygodnie dla wszystkich. Pomimo tego, że nie musieliśmy się martwić o salę, proszę nam wierzyć i tak ostatnie dwa tygodnie były bardzo intensywne. Szlifowanie programu tanecznego ale również przygotowywanie upominków dla członków zespołu oraz gości wymagało od nas zaangażowania. Nie narzekamy, chcieliśmy to zrobić bo tak naprawdę była to doskonała okazja do tego aby móc się odwdzięczyć wszystkim za te 20 lat.

20190209_104422 20190209_104438

Nie byłoby czego świętować, gdyby nie założyciele zespołu Pani Wanda i Kazimierz Potasiakowie. Zespół to też ponad 70 członków od najmłodszych 6-latków po bardziej wyrośniętą młodzież i dorosłych. Wszystkim należą się podziękowania za wytrwałość i ciężką pracę bowiem bycie w zespole to nie tylko zabawa ale również umiejętność pogodzenia wszystkich obowiązków i systematyczność.

Od Jubileuszu minął już ponad miesiąc, teraz czas zabrać się do pracy bo sezon koncertowy tuż, tuż. Mamy nadzieję, że będzie on obfitował w wiele koncertów, że nie raz będą mogli Państwo spróbować naszych placków z blachy i będzie nam dane godnie reprezentować naszą Gminę podczas wyjazdów i festiwali. Oby do następnego Jubileuszu:)

Zarząd Stowarzyszenia

20190209_200851 20190209_204156 20190209_230800 20190209_231901